қазақша · русский · english
   
  Main / Announcements
17.05.2018


Results of competitive testing under the program of external academic mobility

 

On 16 May, 2018, the sector of academic mobility at the Office for International Cooperation hosted the first qualifying round in the form of testing among students and undergraduates from 1 to 2 courses wishing to participate in the program of external academic mobility for the 2018/2019 school year. In the first round, 36 students of various specialties participated, the results of this tour are presented in the table.

 

Participants of the first round of the competitive selection


Institute of Pedagogy and Psychology

 

                Name

 

Specialty

Year

Points

1

Alseitova Maira Daulenkyzy

5В010100-Preschool education and upbringing

2

22

2

Zhanakhmetova Aymaral Niyazymbetovna

5В050300-Psychology

2

39

3

Kenzhebai Aisholpan Syzdykkyzy

6М010100-Preschool education and upbringing

1

22

4

Manat Nazerke Bauirzhankyzy

5В010500-Defectology

2

24

 

Institute of Philology and Polyglot Education


                Name

 

Specialty

Year

Points

1

Tuleshova Saule Serikkyzy

5В011900-Foreign language: two foreign languages

2

60

2

Aysagalieva Aykorkem Talapovna

6M020700-Translation Work

1

70

3

Altynbek Akerke Altynbekkyzy

6M011800-Russian language and literature

1

29

4

Baubeck Ayerke Bagdauletkyzy

5В011900-Foreign language: two foreign languages

1

37

  5

Berdibekova Gulyayim Orynbasarkyzy

5В012200-Russian language in schools with non-Russian language of instruction

1

35

6

Zhanaeva Indira Miyatyzy

6M020700-Translation Work

1

38

7

Zhumatay Anar Tulebaikyzy

5В011800-Russian language and literature

2

21

8

Krasavina Diana Alekseevna

5В011900-Foreign language: two foreign languages

1

50

   9

Kulzhabaeva Indira Azamatkyzy

5В011900-Foreign language: two foreign languages

2

40

 10

Moldagali Madina Bauyrzhanykyzy

6M011900-Foreign language: two foreign languages

1

65

11

NurzhakipEnlikErmekkyzy

5В012200-Russian language in schools with non-Russian language of instruction

2

24

12

Orynbaeva AkzharkinMuratbekkyzy

5В012200-Russian language in schools with non-Russian language of instruction

1

29

13

Ospan Aidana Kаnykyzy

6M020700-Translation Work

1

56

14

Ualikhan Gulsezim Abayikyzy

5В012200-Russian language in schools with non-Russian language of instruction

1

30

 

Institute of Mathematics, Physics and Informatics


                Name

 

Specialty

Year

Points

1

Dayrabay Nurai Dairabayyzy

5В011000-Physics

1

25

2

Dulelan Zhaidar

5В011000-Physics

1

23

3

Djeyibaeva Jamila Serikovna

5В011000-Physics

1

47

4

Egenberdiev Dilmurod Yuldashbaiuly

6M011100-Informatics

1

51

5

Yermekova Diana Yerzhanykyzy

6M060200-Informatics

1

30

6

Usmanova Sholpan Suleimenova

6M060400-Physics

1

1

 

Institute of Arts, Culture and Sports

 

                Name

 

Specialty

Year

Points

1

Қudyshhan Gulayim Bauyrzhankyzy

6М041600-Art History

1

34

2

Ramadanova Zhanna Didarbekovna

6М041600-Art History

1

38

 

Institute of Geography and Natural Sciences


                Name

 

Specialty

Year

Points

1

Azat Burlen

5В011300-Biology

1

26

2

Askar Aydana Eralykyzy

5В011300-Biology

1

23

3

Dzhorkinbaeva UgloiEralykyzy

5B011200-Chemistry

2

29

4

Duisenbaeva Aselia Karzaubaevna

5B011200-Chemistry

2

31

5

Zhambylova Saltanat Zhambylzyzy

5B011200-Chemistry

2

15

6

Kuchumidze Ekaterina Borisovna

5B011200-Chemistry

1

70

7

KuanishbaiAirailimKurbanalikyzy

5B011200-Chemistry

1

21

8

Rakhish Karlygash Rahishyzy

5В011300-Biology

1

33

9

Temirkhanov Bakhytzhan Tynyshbekuly

6M011300-Biology

1

24

10

Uldahan Shyhys Muratuly

6M011300-Biology

1

27



731

Вернутся назад